




LPD Black Laminate Monaco Glazed
In Pre-finished black, this laminate internal door is ready to hang. Featuring solid black inlays down the edges which enhances the contemporary look. The vertical clear glazed panel will allow natural light to flow throughout your home, making rooms seem brighter.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | LAMBLKMONGL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear Toughened Safety Glass |
| Lipping | 7mm |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $240.30
-65%$240.30
$84.11Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
In Pre-finished black, this laminate internal door is ready to hang. Featuring solid black inlays down the edges which enhances the contemporary look. The vertical clear glazed panel will allow natural light to flow throughout your home, making rooms seem brighter.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | LAMBLKMONGL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear Toughened Safety Glass |
| Lipping | 7mm |
| Matching Glazed Door | N/A |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























