




LPD Black Pre-Finished Liberty
The ultimate stylish simplicity with narrow profiles in classic black. Our Liberty Internal door will always look on trend in any home.
Please note: This door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | LIBSOLBLA |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black - RAL 9011 |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core ( Timber ) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 10mm ( 5mm can be trimmed off from short and long edges ) |
| Matching Glazed Door | LPD Black Primed Liberty Glazed |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |
Original: $185.26
-65%$185.26
$64.84Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ultimate stylish simplicity with narrow profiles in classic black. Our Liberty Internal door will always look on trend in any home.
Please note: This door must be paired with our Manhattan door hardware.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | LIBSOLBLA |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Black - RAL 9011 |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core ( Timber ) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 10mm ( 5mm can be trimmed off from short and long edges ) |
| Matching Glazed Door | LPD Black Primed Liberty Glazed |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles. LPD Manhattan Ironmongery or Urban Atlantic |
| Guarantee | 10 years |























