





LPD White Utah 3L Clear Glazed
Elevate your interiors with the LPD White Utah 3L Clear Glazed internal door. Boasting a modern design and clear glazing, this door adds brightness and style to any room. Explore the perfect combination of functionality and aesthetics for your living spaces.
Primed White panels frame three parallel clear glazed panes in this modern door design.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | WFUTAH |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White - RAL 9003 |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | 4mm Single Clear toughened glass |
| Lipping | 20mm lipping. Trimming allowance from Long Edge: 8mm. Trimming allowance from Short Edge: 8mm. |
| Matching Door | LPD White Idaho |
| Matching Fire Door | LPD White Idaho Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $205.40
-65%$205.40
$71.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your interiors with the LPD White Utah 3L Clear Glazed internal door. Boasting a modern design and clear glazing, this door adds brightness and style to any room. Explore the perfect combination of functionality and aesthetics for your living spaces.
Primed White panels frame three parallel clear glazed panes in this modern door design.
General Information:
| Brand | LPD |
| Model Code | WFUTAH |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White - RAL 9003 |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | 4mm Single Clear toughened glass |
| Lipping | 20mm lipping. Trimming allowance from Long Edge: 8mm. Trimming allowance from Short Edge: 8mm. |
| Matching Door | LPD White Idaho |
| Matching Fire Door | LPD White Idaho Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























