
XL Joinery Laminate Umber Grey Salerno Fire Door
Break the mould with the XL Joinery Salerno door, finished in warm Umber Grey with contrasting pale grey inlays. A contemporary design with a finish to match. The Salerno door will run seamlessly through your home. The curved grooves are a unique design with matching fire doors and glazed options. The Salerno is also available as a fire door, with full 3rd party accreditation. Make sure you buy from someone you can trust!
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | LUMBSAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Dark Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (5mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
XL Joinery Laminate Umber Grey Salerno |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Laminate Umber Grey Salerno Clear Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $276.55
-65%$276.55
$96.79Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Break the mould with the XL Joinery Salerno door, finished in warm Umber Grey with contrasting pale grey inlays. A contemporary design with a finish to match. The Salerno door will run seamlessly through your home. The curved grooves are a unique design with matching fire doors and glazed options. The Salerno is also available as a fire door, with full 3rd party accreditation. Make sure you buy from someone you can trust!
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | LUMBSAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Dark Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (5mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
XL Joinery Laminate Umber Grey Salerno |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Laminate Umber Grey Salerno Clear Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























