
XL Joinery Oak Florence
The detailed grooves mixed with an attractive curved design make the Florence door the choice for the more discerning homeowner. Supplied in unfinished Oak, ready to paint or stain. Matching glazed and fire doors allow for a harmonious look to be create within a home
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cadiz |
| Matching Door | Deanta Oak Cadiz Glazed FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The detailed grooves mixed with an attractive curved design make the Florence door the choice for the more discerning homeowner. Supplied in unfinished Oak, ready to paint or stain. Matching glazed and fire doors allow for a harmonious look to be create within a home
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | Deanta Oak Cadiz |
| Matching Door | Deanta Oak Cadiz Glazed FSC |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























