
XL Joinery Pre-Finished Oak Perugia
The Perugia oak internal door has a fresh modern style combining horizontal and vertical grain panels. This door will act as a real centrepiece to any home, with its cutting edge design. The Perugia oak door range includes matching glazed and fire doors options.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOPER |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Oak Perugia Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Perugia Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Perugia oak internal door has a fresh modern style combining horizontal and vertical grain panels. This door will act as a real centrepiece to any home, with its cutting edge design. The Perugia oak door range includes matching glazed and fire doors options.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFINTOPER |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Oak Perugia Clear Glazed |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Oak Perugia Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























