
XL Joinery Oak Ravenna Clear Glazed
The large glass panel on the Ravenna Internal doors allows for the maximum amount of light to be transferred between rooms. This combines effortlessly with the differing grain directions and detailed grooving to create a door that is not only unique in design but will complement any home setting. Panelled and fire door versions of this design are also available to complement this stunning glazed door.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GORAV |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Carini Glazed 1L Door |
| Matching Fire Door | |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $355.75
-65%$355.75
$124.51Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The large glass panel on the Ravenna Internal doors allows for the maximum amount of light to be transferred between rooms. This combines effortlessly with the differing grain directions and detailed grooving to create a door that is not only unique in design but will complement any home setting. Panelled and fire door versions of this design are also available to complement this stunning glazed door.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GORAV |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door | LPD Oak Carini Glazed 1L Door |
| Matching Fire Door | |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























