
XL Joinery Palermo Dark Grey
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFDGPAL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Dark Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core (Dowelled) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Palermo Dark Grey Fire Door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Palermo Dark Grey Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Select Options
From $69.07
Original: $197.34
-65%XL Joinery Palermo Dark Grey—
$197.34
$69.07Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFDGPAL |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Dark Grey |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core (Dowelled) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 18mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Palermo Dark Grey Fire Door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Palermo Dark Grey Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























