
XL Joinery Pine Vine DX
This Internal door combined a 1930s design with stunning vertical grain pine giving this door a real authentic look. The beautiful detailing on the door ensures that this is a door that will truly add a touch of elegance to a property. A matching obscure glazed door completes this classic range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | VGDX4P |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Clear Pine |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Pine Vine DX Obscure Glazed |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 28", 30", 33", 80" x 32" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $201.37
-65%$201.37
$70.48Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Internal door combined a 1930s design with stunning vertical grain pine giving this door a real authentic look. The beautiful detailing on the door ensures that this is a door that will truly add a touch of elegance to a property. A matching obscure glazed door completes this classic range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | VGDX4P |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Clear Pine |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery Pine Vine DX Obscure Glazed |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 28", 30", 33", 80" x 32" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























