
XL Joinery Prefinished Oak Messina Clear Glazed
The Pre-Finished Messina internal oak door is a contemporary horizontal and vertical grained panelled door with a 3 light design in clear glass. It is fully finished in a clear lacquer and is ready to hang with no treatment or fuss. This door would be equally at home in a modern apartment or a contemporary home setting. The Messina panelled door complements this range and allows for the mixing and matching of panelled and glazed doors.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOMESC |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Full Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished Oak Messina |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Messina Oak Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $316.82
-65%$316.82
$110.89Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Pre-Finished Messina internal oak door is a contemporary horizontal and vertical grained panelled door with a 3 light design in clear glass. It is fully finished in a clear lacquer and is ready to hang with no treatment or fuss. This door would be equally at home in a modern apartment or a contemporary home setting. The Messina panelled door complements this range and allows for the mixing and matching of panelled and glazed doors.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOMESC |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Full Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished Oak Messina |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Messina Oak Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























