
XL Joinery Prefinished Oak Varese Clear Glazed
The fully finished Oak Varese Internal door with Clear Glass blends contemporary horizontal and vertical grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. The aluminium strips break up the alternating grain direction which offers it a truly elegant look.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOVAR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished Oak Varese |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The fully finished Oak Varese Internal door with Clear Glass blends contemporary horizontal and vertical grain with real aluminium inlays to create an impressive-looking door that would bring a touch of class to any home. The aluminium strips break up the alternating grain direction which offers it a truly elegant look.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGOVAR |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished Oak Varese |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























