
XL Joinery Prefinished White Cesena Clear Bevelled Glass
The fully finished Cesena in glorious white is a truly stunning door and features raised and fielded panels with beading to offer a timeless elegance to any home. As a pre-finished white door it also saves time and hassle installing the door as it is already beautifully finished in a smooth white.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGWFCES |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished White Cesena Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished White Cesena |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The fully finished Cesena in glorious white is a truly stunning door and features raised and fielded panels with beading to offer a timeless elegance to any home. As a pre-finished white door it also saves time and hassle installing the door as it is already beautifully finished in a smooth white.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGWFCES |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery Prefinished White Cesena Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery Prefinished White Cesena |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























