
XL Joinery Rustic Oak Ledged
This statement solid oak door combines the best modern construction methods with a material that stands the test of time, providing a real sense of presence for any interior.
Please note there are no diagonal braces on the back of the door and the door depth is 40mm including the braces.
If you are looking for a framed ledged door, we can manufacture the Rustic Oak Ledged as a fully working door-set, ready for a quick, no mess installation.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | ROLB |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
N/A |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33" supplied with 40mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $273.86
-65%$273.86
$95.85Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This statement solid oak door combines the best modern construction methods with a material that stands the test of time, providing a real sense of presence for any interior.
Please note there are no diagonal braces on the back of the door and the door depth is 40mm including the braces.
If you are looking for a framed ledged door, we can manufacture the Rustic Oak Ledged as a fully working door-set, ready for a quick, no mess installation.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | ROLB |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | Oak |
| Finish | Un-Finished |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
N/A |
| Matching Fire Door |
N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 24", 27", 30", 33" supplied with 40mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























