
XL Joinery White Florence Clear Glass
The internal Florence range amalgamates fluid shapes with a large clear glazed panel to bring a truly striking range that would add a sense of style to any living space. Part of the Ellipse Collection, these are fully finished doors will which only require any bare timber areas caused by trimming and hardware fitting to need re-treating.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGWFFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Florence Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery White Florence |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $326.22
-65%$326.22
$114.18Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The internal Florence range amalgamates fluid shapes with a large clear glazed panel to bring a truly striking range that would add a sense of style to any living space. Part of the Ellipse Collection, these are fully finished doors will which only require any bare timber areas caused by trimming and hardware fitting to need re-treating.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFGWFFLO |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Lipping | 11mm lipping (6mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Fire Door |
XL Joinery White Florence Fire Door |
| Matching Door |
XL Joinery White Florence |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























