
XL Joinery White Florence Fire Door
The detailed grooves mixed with an attractive curved design make the Florence door the choice for the more discerning homeowner. These fully finished doors will require any bare timber areas caused by trimming and hardware fitting, to be fully treated before final fitting.. Matching glazed and fire doors allow for a harmonious look to be create within a home
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFFLO-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (2mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
XL Joinery White Florence |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Florence Clear Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $378.58
-65%$378.58
$132.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The detailed grooves mixed with an attractive curved design make the Florence door the choice for the more discerning homeowner. These fully finished doors will require any bare timber areas caused by trimming and hardware fitting, to be fully treated before final fitting.. Matching glazed and fire doors allow for a harmonious look to be create within a home
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | PFWFFLO-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Fully Finished |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Lipping | 11mm lipping (2mm can be trimmed off all edges of the door) |
| Matching Door |
XL Joinery White Florence |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Florence Clear Glass |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























