
XL Joinery White Primed Altino Clear Glazed
The combination of clear glass and an art deco inspired design give the Altino glazed door a very exclusive feel. The clear glass allows light to be transferred from one room to another effortlessly. A matching panelled door completes this spectacular range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPALT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Altino |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $252.38
-65%$252.38
$88.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The combination of clear glass and an art deco inspired design give the Altino glazed door a very exclusive feel. The clear glass allows light to be transferred from one room to another effortlessly. A matching panelled door completes this spectacular range.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPALT |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Semi-Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened glass |
| Trimming | 6mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Altino |
| Matching Fire Door | N/A |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 30" supplied with 35mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (3''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























