
XL Joinery White Primed Salerno Clear Glazed Firedoor
A contemporary white primed a light curved door design with clear glass. This door is 30 minute fire rated.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPSAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | Single Clear toughened Fire-Rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Salerno |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Salerno Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $1,119.62
-65%$1,119.62
$391.87Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A contemporary white primed a light curved door design with clear glass. This door is 30 minute fire rated.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPSAL-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | Single Clear toughened Fire-Rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Salerno |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Salerno Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























