
XL Joinery White Primed Suffolk Clear Glazed Fire Door
The Suffolk fuses a classic 6-slat boarded Internal door with a large range of glass to create a door that is not only stunning in appearance but also very practical. The large top-glazed panel is ideal where natural light is at a premium within a property as it allows light to be transferred from one room to another seamlessly. A vast range also includes panelled, fire, and bi-fold doors, all of which are supplied White primed for final painting in the colour of your choice.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPSUF1L-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened fire-rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Suffolk |
| Matching Fire Door | XL Joinery White Primed Suffolk Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $723.59
-65%$723.59
$253.26Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Suffolk fuses a classic 6-slat boarded Internal door with a large range of glass to create a door that is not only stunning in appearance but also very practical. The large top-glazed panel is ideal where natural light is at a premium within a property as it allows light to be transferred from one room to another seamlessly. A vast range also includes panelled, fire, and bi-fold doors, all of which are supplied White primed for final painting in the colour of your choice.
General Information:
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPSUF1L-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core |
| Glazing | Single Clear toughened fire-rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Suffolk |
| Matching Fire Door | XL Joinery White Primed Suffolk Fire Door |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























