
XL Joinery White Primed Victorian Shaker Fire Door
The blend of a traditional 4 panel design with more modern recessed panels give the truly adaptable Victorian Shaker door. A half hour fire door that would complement any setting be it traditional or contemporary. A matching panelled and bi-fold door and the Malton Shaker clear glass are also available to allow for a consistent look to be created using different door types.
We have a range of interior oak doors with fire resistance.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPVICSHA-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Malton Shaker with Clear Glass |
| Matching Fire Door | XL Joinery White Primed Victorian Shaker Door |
| Available Sizes (inch.) | Size 78" x 30" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $209.42
-65%$209.42
$73.30Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The blend of a traditional 4 panel design with more modern recessed panels give the truly adaptable Victorian Shaker door. A half hour fire door that would complement any setting be it traditional or contemporary. A matching panelled and bi-fold door and the Malton Shaker clear glass are also available to allow for a consistent look to be created using different door types.
We have a range of interior oak doors with fire resistance.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | WPVICSHA-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Solid Core (Fire-Rated) |
| Glazing | N/A |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Malton Shaker with Clear Glass |
| Matching Fire Door | XL Joinery White Primed Victorian Shaker Door |
| Available Sizes (inch.) | Size 78" x 30" supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























