
XL Joinery White Primed Worcester Fire Door Clear Glass
This stylish half hour fired rated door that would look great in any traditional or contemporary home. The large clear glass panels provide an excellent solution to allow light to flow easily through the home, whilst providing an sturdy barrier. Matching panelled and glazed doors completes this understated yet striking collection of doors.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPWOR-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | Single Clear toughened Fire-Rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Worcester |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Worcester Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |
Original: $1,086.06
-65%$1,086.06
$380.12Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This stylish half hour fired rated door that would look great in any traditional or contemporary home. The large clear glass panels provide an excellent solution to allow light to flow easily through the home, whilst providing an sturdy barrier. Matching panelled and glazed doors completes this understated yet striking collection of doors.
General Information:
**This is a Fire Door
| Brand | XL Joinery |
| Model Code | GWPWOR-FD |
Door Information:
| Type | Internal Doors |
| Colour | White |
| Finish | Primed |
| Construction | Standard Core (Fire-Rated) |
| Glazing | Single Clear toughened Fire-Rated glass |
| Trimming | 2mm can be trimmed off all edges of the door |
| Matching Door |
XL Joinery White Primed Worcester |
| Matching Glazed Door |
XL Joinery White Primed Worcester Clear Glazed |
| Available Sizes (inch.) | Sizes 78" x 27", 30", 33", 2040mm x 726mm, 826mm supplied with 44mm thickness. |
| Recommended Hardware | 3x Hinges (4''), a Latch and a pair of Handles |
| Guarantee | 10 years |























